A A A K K K
людям з порушенням зору
Відділ освіти Рогатинської міської ради

НМТ 2023: головні зміни у вступній кампанії цього року

Дата: 27.01.2023 09:06
Кількість переглядів: 31

Кількість обов’язкових предметів НМТ

Як було у 2022 році: Як буде цьогоріч:
Три обов’язкові предмети: українська мова, математика (алгебра та геометрія), історія України (від початку XX до початку XXI століття). Предметів на вибір не було. Два обов’язкові предмети: українська мова й математика. Ще п’ять — на вибір: історія України, одна з іноземних мов (англійська, німецька, французька або іспанська), біологія, хімія, фізика.

Найбільш суперечливою у суспільстві темою стало виключення історії України з переліку обов’язкових предметів на НМТ 2023. Тетяна Вакуленко пояснює:

— Рішення про два обов’язкові предмети, серед яких немає історії України, є надзвичайно складним. Маю зазначити, що саме українська мова та математика мають найвищу прогностичну валідність, тобто вони найкращим чином визначають потенційну успішність абітурієнта під час вступу до закладу вищої освіти. Саме тому ці предмети були визначені обов’язковими і тогоріч, і цьогоріч. У процесі обговорення моделі вступу постійно точилися дискусії щодо обов’язковості історії України, адже ніхто не може підважити важливість цього предмета для громадян України, майбутніх вступників. Освітяни, управлінці наполягали на моделі вступної кампанії, яка передбачала три обов’язкові предмети й один — на вибір вступника.

Водночас такий підхід передбачав би або проходження всіх блоків НМТ учасниками в один день, або проходження оцінювань у два дні. Минулого року наші тестові форми були недостатньо довгими, це не дозволило талановитим вступникам показати свої навчальні досягнення. Це, як ми бачимо, не завадило вступній кампанії, але тепер мало бути враховано. Тож цього року принциповим рішенням було збільшити кількість завдань у тестах. Завдання з трьох блоків НМТ учасники будуть виконувати 180 хвилин, тобто приблизно по 60 хвилин на кожен блок.

Це адекватна тривалість тестування, яка, з одного боку, дозволить якнайкраще розділити вступників, а з другого — не буде для них непосильним викликом. За умови включення до НМТ чотирьох блоків тривалість тесту була б довшою, що стало б доволі серйозним психологічним випробуванням для абітурієнтів. Проведення тестів у два дні також розглядали як варіант, але тут до уваги важливо взяти те, що збільшення кількості днів оцінювання посутньо впливає на зростання безпекових ризиків. Безпека учнів, вступників, студентів, педагогів була, є і буде пріоритетом для освітян під час вибору тих чи тих варіантів дій.

Саме ці чинники взяли до уваги, коли ухвалювалося рішення про обов’язкові предмети НМТ 2023. Наголошу на тому, що виключення історії України з переліку обов’язкових було одним з найскладніших рішень. Разом із тим, ми прогнозуємо, що саме історію України оберуть більшість вступників. Важливо, що третій предмет НМТ є універсальним, тож абітурієнт, який отримає результат з історії України, зможе, як і минулого року, вступити і на умовні гуманітарні, і на умовні технічні спеціальності.

 

 

Чому ми додали цьогоріч дисципліни на вибір?

Мені здається, що потреба включення до блоків НМТ предметів на вибір вступника є очевидною. Адже важливо враховувати індивідуальні інтереси абітурієнтів і в тому, що вступ на кожну спеціальність потребує опанування особами певних предметних компетентностей, і в тому, що має бути зв’язок зі шкільною освітою. Старшокласники мають розуміти, що вивчення предметів природничої й іншомовної галузей є затребуваним. З огляду на те, в які терміни відбувалися підготовлення вступних випробувань у 2022 році, ми б не змогли забезпечити тестування з усієї лінійки традиційних предметів ЗНО. У цьому році ми просто зобов’язані надати учасникам можливість обирати один із предметів. Тож ще до того, як завершилися минулорічні сесії оцінювання, ми вже почали працювати над цим завданням.

Час проходження НМТ

Як було у 2022 році: Як буде цьогоріч:
120 хвилин, усі блоки НМТ потрібно пройти в один день. 180 хвилин. Як і минулого року, тестування проходитиме в один день.

Кількість сесій НМТ

Як було у 2022 році: Як буде цьогоріч:
Учасники могли взяти участь в основній, додатковій або спеціальній сесії НМТ. Вступники зареєструються для проходження НМТ у межах основної сесії. Водночас ті абітурієнти, які через певні об’єктивні причини не зможуть прибути на тестування, наприклад, через хворобу, або не завершать оцінювання через тривалу повітряну тривогу чи технічні труднощі в тимчасовому екзаменаційному центрі, матимуть змогу брати участь у додатковій сесії НМТ. Зауважу, що минулого року участь у спеціальній сесії НМТ взяли доволі мало вступників. Ми сподіваємося, що цьогоріч усі охочі зможуть пройти НМТ під час основної або додаткової сесій.

Завдання НМТ

З огляду на збільшення часу проходження НМТ 2023 блоки із завданнями будуть довшими. Так ми зможемо коректніше розподілити учасників та отримати точніші результати для вступу.

Як було у 2022 році: Як буде цьогоріч:
Українська мова:
15 завдань — вибір правильної відповіді з наданих 4–5 варіантів, 5 — на встановлення відповідності.
Українська мова:
30 завдань — 10 із вибором однієї правильної відповіді з чотирьох; 15 — із вибором однієї відповіді з п’яти, 5 — на встановлення відповідності (4 з 5). Максимальна кількість тестових балів — 45. Не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої відповіді.
Математика: 
14 завдань — вибір з 5 варіантів, 4 — на встановлення відповідності, 2 — з короткою неструктурованою відповіддю (розв’язати задачу і записати числову відповідь у надане поле).
Математика:
22 завдання: 15 — із вибором однієї правильної відповіді з п’яти; 3 — на встановлення відповідності (3 з 5); 4 — з короткою відповіддю. 
Максимальна кількість тестових балів — 32. Буде можливість скористатися довідковими матеріалами (формули, які пропонувалися вступникам минулого і позаминулого року), а також чернетками.
Історія України:
15 завдань — вибір з 4–5 варіантів, 5 — на встановлення відповідності.
Історія України:
30 завдань: 20 — із вибором однієї правильної відповіді з чотирьох; 4 — на встановлення відповідності (4 з 5); 3 — на встановлення послідовності; 3 — з вибором трьох відповідей із семи запропонованих варіантів. Максимальна кількість тестових балів — 54.

Історичний період для складання тесту розширено. У минулому році — від початку XX до початку XXI століття. У 2023 році — друга половина XVI — початок XXI століття. Минулорічне рішення про обмеження історичного періоду тільки до сучасного ухвалили з огляду на те, що історія стала обов’язковим предметом, про який учасники дізналися доволі пізно. Тож готуватися треба було в пришвидшеному темпі. Період другої половини XVI — початку ХХІ ст. (нової і новітньої історії України, або ранньомодерного, модерного та сучасного періодів) — це матеріал з історії України, який вивчають у 8–11-х класах закладів загальної середньої освіти. Вивчаючи історичні події цього періоду, учні знайомляться з процесом становлення сучасної української нації, що є особливо важливим для розуміння військової агресії Російської Федерації проти України.

 

Іноземні мови:

32 завдання: 5 — із вибором однієї правильної відповіді; 11 — на встановлення відповідності; 16 — на заповнення пропусків у тесті.

Максимальна кількість тестових балів — 32.

Не буде завдань, які передбачають надання письмової розгорнутої відповіді, не буде також завдань з аудіювання.

 

 

Фізика:

20 завдань: 12 — із вибором однієї правильної відповіді з чотирьох, 2 — на встановлення відповідності (4 з 5), 6 — із короткою відповіддю.

Максимальна кількість тестових балів — 32.

Під час виконання завдань в учасників буде можливість скористатися чернетками.

 

 

Хімія:

30 завдань: 22 — із вибором однієї правильної відповіді з чотирьох; 2 — на встановлення відповідності (3 з 5), 6 — з короткою відповіддю.

Максимальна кількість тестових балів — 40.

Під час виконання завдань в учасників буде можливість скористатися чернетками.

 

 

Біологія:

30 завдань: 24 — із вибором однієї правильної відповіді з чотирьох; 4 — на встановлення відповідності (4 з 5), 2 — із вибором трьох відповідей із трьох груп запропонованих варіантів.

Максимальна кількість тестових балів — 46.

 

Зауважу, що у 2022 році одним з недоліків тесту визнали те, що учасники з найвищими результатами не змогли повною мірою продемонструвати навчальні досягнення. Тобто дуже сильні учні (призери міжнародних олімпіад) могли набирати такі самі тестові бали, як і доволі талановиті вступники з нижчим рівнем навчальних досягнень. Саме тому в нинішньому році ми збільшили тестові форми, щоб ті школярі, які на високому рівні опанували навчальний предмет, могли це продемонструвати, виконуючи завдання вищих рівнів складності. На переважну більшість вступників це мало вплине. А ось коли ми говоримо про 25% найсильніших учасників, то для них це безумовний плюс.

Щодо рівня складності завдань: у НМТ 2023 він точно не буде вищим, аніж у ЗНО. Зауважу, що не буде завдань із відкритою формою відповіді (власне висловлення, запис і пояснення етапів розв’язання задач із математики). Під час ЗНО відповіді на такі завдання перевіряли підготовлені регіональними центрами екзаменатори.

Оцінювання НМТ

Як було у 2022 році:

Одразу після завершення тестування учасник міг побачити кількість набраних тестових балів за кожен із блоків НМТ. Далі потрібно було переглянути таблиці переведення тестових балів у бали за шкалою 100–200 (ці таблиці були розміщені на сайтах Міністерства освіти і науки України й Українського центру оцінювання якості освіти). Після того як учасники дізнавалися результати НМТ за шкалою 100–200, ті з абітурієнтів, хто вже обрав спеціальності для вступу, могли з’ясувати коефіцієнти для кожного з блоків НМТ і спрогнозувати свій конкурсний бал. Звичайно, можна було просто дочекатися офіційних результатів.

Як буде цьогоріч:

Алгоритм дуже схожий на минулорічний. Відмінність полягає в тому, що минулого року всі три предмети НМТ були обов’язковими, а цьогоріч вступники обиратимуть третій самостійно. Третій предмет буде універсальним. Це означає, що, отримавши результат із хімії, вступник зможе подавати документи для вступу на будь-яку спеціальність. Але якщо ця спеціальність не буде пов’язана з природничими науками, то і ваговий коефіцієнт за цей навчальний предмет буде нижчим, аніж коефіцієнт для того предмета, що відображає зміст і сутність спеціальності. Тобто, якщо випускник обирає медичний напрямок підготовки, то більшої ваги набуватиме біологія, а якщо гуманітарний, то історія.

Також у 2023 році буде недостатньо набрати 1 тестовий бал, щоб отримати результат за шкалою 100–200. Потрібно буде набрати щонайменше 10% від загальної кількості балів за завдання блоків НМТ. Візьмімо, до прикладу, тест з української мови: тут максимально можна отримати 45 балів за виконання 30 завдань. Отже, для того щоб отримати результат за шкалою 100–200, потрібно буде набрати не менш ніж 5 тестових балів. Або якщо ми говоримо про історію України, де маємо 54 тестові бали, то 100 балів отримають ті учасники, які набрали 6 тестових балів.

Як і минулого року, вступники матимуть змогу пройти демонстраційний варіант НМТ у режимі онлайн, щоб потренуватися. У доступі на сайті УЦОЯО будуть усі навчальні предмети, з яких можна проходити тестування. Такі тести будуть на сайті Центру не пізніше травня. Зауважу, що, як і минулого року, ми використовуватимемо тестувальник Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Усі охочі зможуть наживо пройти тест, ознайомитись із форматом завдань, їхньою складністю, зрозуміти, як розподілити свій час, і побачити результат.

НМТ для вступників із ТОТ

Як було у 2022 році: Як буде цьогоріч:
Випускники шкіл, які проживли на тимчасово окупованих територіях, отримали змогу вступити до українських вишів без мультипредметного тесту. Вони проходили вступне випробування у форматі дистанційної індивідуальної усної співбесіди або творчого конкурсу. А випускники із ТОТ, які вступали на спеціальності за контрактом, подавали лише мотиваційний лист. У 2023 році, як і в минулому, тестування на ТОТ проводитися не буде. Вступники з таких територій матимуть змогу вступити до закладів вищої освіти без НМТ. Під час організації тестувань пріоритетом є безпека учасників НМТ і педагогічних працівників. Як ви розумієте, дотримуватися цієї умови на ТОТ неможливо, злочином було б дати ворогу можливість скористатися вразливістю учасників освітнього процесу.

НМТ за кордоном

Як було у 2022 році: Як буде цьогоріч:
Близько 25 тисяч учасників проходили основну і додаткову сесію національного мультипредметного тесту за кордоном.

Тимчасові екзаменаційні центри створять не лише в Україні, а й у деяких країнах за кордоном. Перелік країн представимо пізніше. Зараз можна сказати, що процедура проведення НМТ за кордоном буде аналогічною із процедурою проведення НМТ в Україні і посутньо не відрізнятиметься від минулорічної.

 

За матеріалами інтерв'ю Т. Вакуленко сайту "Освіторія"


« повернутися

Вхід для адміністратора